W dniu 22 października br. poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz wziął udział w uroczystościach z okazji 74. rocznicy walk 30 Sudeckiego Pułku Piechoty o Kuźminę z oddziałami UPA.
22 października 1945 roku banda UPA napadła na sztab 30 Pułku Piechoty i samodzielne oddziały pułkowe w Kuźminie. W okresie od 29 września do 6 października 1945 roku w Kotowie, Jaworniku, Żohatynie bandy spaliły 143 gospodarstwa. Na cmentarzu parafialnym w Kuźminie znajduje się trzynaście mogił indywidualnych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w walkach z UPA. Mogiły, choć nie stanowią zwartej kwatery wojennej, posiadają wspólny akcent centralny w kształcie wysokiego pomnika, składającego się w metalowej kompozycji ustawionej na kamiennym postumencie. Na pomniku umieszczono nową tablicę o treści: PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY W WALKACH Z UPA W LATACH 1945 – 1947.
Zaproszenie do parlamentarzysty skierowała Pani Renata Pierzchała Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kuźminie oraz Pani Elżbieta Kunik Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Kuźminie.
Zebrani goście wraz z całą społecznością szkolną uczestniczyli w mszy św., by następnie udać się na cmentarz parafialny i tam wspólnie odmówić modlitwę za poległych żołnierzy 30 Sudeckiego Pułku walczących o Kuźminę oraz złożyć wiązanki kwiatów na pomniku upamiętniającym tamte wydarzenia. W dalszej kolejności obecni goście mogli wsłuchać się w program przygotowany przez zdolnych uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźminie.
Poseł w swoim wystąpieniu docenił ogromy wysiłek organizatorów kreujących prawidłowe postawy młodzieży, a także pobudzających szerszą grupę mieszkańców do refleksji na temat przeszłości, gdy każdy dzień przynosił nowe zagrożenia ze strony ukraińskiego nacjonalizmu. Ponadto zauważył: „ja akurat należę do takiego pokolenia, że na lekcjach historii nie uczyliśmy się o Zbrodni Katyńskiej, nie uczyliśmy się o Powstaniu Warszawskim, nie uczyliśmy się też o postawie żołnierza polskiego we wrześniu 1939 r. W ogóle się o tym nie pisało w podręcznikach historii, ale prawda zawsze się przebije, o czym należy pamiętać. Przecież ci żołnierze walczyli o niepodległość Polski”.
W wydarzeniu wzięli udział: Sekretarz Powiatu Przemyskiego Jerzy Góralewicz, Radny Powiatu Przemyskiego Arkadiusz Mazur, Przewodniczący Rady Gminy Bircza Kazimierz Cap wraz z Radnymi, Redaktor Naczelny „Głos znad Sanu” Małgorzata Dachnowicz, Proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kuźminie ks. Wiesław Tomczyk, Józef Frączak senator III i IV kadencji, przedstawiciele Urzędu Gminy Bircza, reprezentanci Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Rzeszowie, mieszkańcy oraz wielu innych zaproszonych gości.