Praca, nie obietnice

OBCHODY ROCZNICOWE W KUŹMINIE

Odsłony: 1046

W dniu 22 października br. odbyły się uroczyste obchody 11 Rocznicy Nadania Niepublicznej Szkole Podstawowej w Kuźminie Imienia Bohaterów 30 Sudeckich Pułku Piechoty oraz 72 Rocznicy Napadu Band UPA, w których udział wziął Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz.  Parlamentarzysta wraz z Panią Barbarą Krajewską złożył wiązankę kwiatów na grobie ofiar poległych z rąk Ukraińców. 

Niniejsze wydarzenie jest świętem całej społeczności szkolnej oraz wszystkich mieszkańców Kuźminy. Stanowi upamiętnienie patriotycznej postawy i bohaterskich czynów żołnierzy 30 Sudeckiego Pułku Piechoty, którzy z narażeniem życia bronili swojej Ojczyzny oraz mieszkańców wsi przed  atakiem band UPA. Tragiczne wydarzenia z października 1945 r. pogrążyły w cierpieniu i w żałobie rodziny pomordowanych. Strach przed kolejną napaścią i bestialskim mordem towarzyszył mieszkańcom Kuźminy przez kolejne dni i miesiące. Członkowie UPA chcieli za wszelką cenę unicestwić jak najwięcej Polaków. 

Pamięć o tych, którzy niewinnie przelali krew za to, że byli Polakami jest częścią naszej tożsamości narodowej, dlatego należy ją pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. 

 


  • DSCN0087
  • DSCN0091
  • DSCN0096
  • DSCN0102

Simple Image Gallery Extended