Praca, nie obietnice

ARCYBISKUP MIECZYSŁAW MOKRZYCKI - ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Odsłony: 1303

W dniu 4 stycznia 2018 r. w trakcie uroczystej  sesji Sejmiku Wojewódzkiego metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odebrał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Uczestniczył w niej także arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski oraz biskup Jan Wątroba – ordynariusz rzeszowski.

Postać Mieczysława Mokrzyckiego jest Polakom doskonale znana. Z wielkim oddaniem służył dwóm papieżom, jako sekretarz i powiernik wielu spraw. Jest świadkiem heroicznej postawy papieża Polaka. Swoją pracą na Ukrainie, gdzie religia rzymskokatolicka jest mniejszością abp Mokrzycki stara się jednoczyć Polaków i Ukraińców w obszarze religijnym, duchowym i mentalnym. Jako duszpasterz archidiecezji lwowskiej stara się budować porozumienie poprzez dialog i pojednanie – mówił Marszałek Ortyl.  

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki urodził się w 1961 roku w Majdanie Lipowieckim na Podkarpaciu. Do szkoły uczęszczał w Łukawcu, Cieszanowie, a później w Oleszycach. Ukończył seminarium duchowne w Przemyślu, a w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Mariana Jaworskiego. W 1996 został powołany na stanowisko osobistego sekretarza Jana Pawła II. 

Po jego śmierci był też sekretarzem Benedykta XVI. W lipcu 2007 roku arcybiskup rozpoczął nowy etap posługi – został arcybiskupem koadiutorem Archidiecezji Lwowskiej, a w 2008 został metropolitą lwowskim.

Wśród osób biorących udział byli parlamentarzyści Krystyna Wróblewska, Alicja Zając, Andrzej Matusiewicz, Wojciech Buczak, Mieczysław Miazga, księża, służby mundurowe oraz radni sejmiku z poprzednich kadencji.

Fot. Michał Mielniczuk


  • 01a
  • 31
  • 45

Simple Image Gallery Extended