Praca, nie obietnice

PRZEKAZANIE BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU SKAUTOM NA UKRAINIE

Odsłony: 1197

W dniu 5 stycznia br. przemyscy harcerze przekazali po raz dwunasty ukraińskim skautom Betlejemskie Światełko Pokoju. Spotkanie zostało zapoczątkowane w 2007 roku przez Powiat Przemyski i jego odpowiednik na Ukrainie Powiat Starosamborski na nieczynnym przejściu granicznym w Malhowicach – Niżankowicach. Na uroczystość przy pasie granicznym przybył poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz. Licznie zgromadziła się lokalna młodzież, harcerze i okoliczni mieszkańcy. To już tradycja, że gospodarze spotkania Starosta Przemyski Jan Pączek oraz Tatiana Terlecka Starosta Rejonu Starosamborskiego gościli na terenie pasa przygranicznego specjalnie otwieranego tego dnia w przeddzień świąt Bożego Narodzenia obrządku grekokatolickiego. 

Głos do zebranych skierował poseł Andrzej Matusiewicz, który życzył, żeby standardy demokratyczne były już rzeczywistością na Ukrainie, a obywatelom tego państwa towarzyszył pokój i dalsza rozbudowa państwowości. Umocnienie władzy niepodległej Ukrainy leży w interesie obu narodów, a także całej Europy. Parlamentarzysta cytował wiersz Tarasa Szewczenki „Do Polaków” „Podaj rękę kozakowi. Serce swe do niego przychyl. I razem w Imię Chrystusowe odnowimy nasz raj”. Te słowa powinny być dla nas wszystkich przesłaniem. Ponadto oznajmił, iż Sejm RP będzie procedował budżet, w którym zapisana jest kwota z przeznaczeniem na budowę przejścia w tym miejscu. Najprawdopodobniej w przyszłym roku Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane w innej scenerii. 

Wśród uczestników obecni byli między innymi, prezydent Przemyśla  Robert Choma, wicewojewoda podkarpacki  Piotr Pilch, posłowie RP Mieczysław Kasprzak i Marek Rząsa.


  • DSCN0288
  • DSCN0310
  • DSCN0312
  • DSCN0315
  • DSCN0338
  • DSCN0340
  • DSCN0347

Simple Image Gallery Extended