Praca, nie obietnice

II OGÓLNOPOLSKIE FORUM SAMORZĄDOWE

Odsłony: 1448

W dniu 10 lutego br. poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz wziął udział w II Ogólnopolskim Forum Samorządowym zorganizowanym w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce. Forum organizowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewodę Podkarpackiego odbyło się pod patronatem premiera RP Mateusza Morawieckiego. Na podkarpaciu odbyło się już po raz drugi, przy wsparciu Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. 

Parlamentarzyści, ministrowie, przedstawiciele rządu RP, samorządowcy, ludzie świata nauki oraz biznesu – dyskutowali o tym jak wygląda samorząd dziś i jakie wzywania stoją przed nim na przyszłość. 

Pierwszy z dyskusyjnych paneli został poświęcony współpracy na linii rząd - samorząd. Wzięli w nim udział : Adam Kwiatkowski –sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Witold Słowik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Józefa Szczurek - Żelazko sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Rafał Bochenek podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów oraz Mirosław Przewoźnik z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Samorząd dla pana prezydenta jest ważny nie tylko dlatego, że prezydent Andrzej Duda samorząd czuje, ale dlatego, że jest to siła zamachowa polskiej gospodarki. Dlatego znalazły się w liście od pana prezydenta te słowa o specjalnej roli Narodowej Rady Rozwoju – mówił minister Kwiatkowski.

Dla przykładu w ramach PO Infrastruktura i Środowisko działania w zakresie transportu miejskiego, mamy większość środków zakontraktowane. Konkursy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem samorządów miejskich i dzięki temu wiele miast ma szansę kupić swój nowy tabor, także autobusy elektryczne – mówił wiceminister Witold Słowik.

Chcemy do 2024 roku zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia. Teraz przeznaczamy na ochronę zdrowia 4,7 procenta PKB. Do 2024 chcemy przeznaczać 6 procent PKB. To są setki miliardów złotych, to będzie w tej perspektywie do 2024 roku ponad 540 mld złotych – mówiła minister Żelazko. O ich wykorzystaniu decydują także samorządowcy jako organizatorzy podmiotów ochrony zdrowia.  

Drugi panel, w którym uczestniczyli goście Forum zatytułowany został „Nowy wymiar samorządu w świetle zmian prawnych i społecznych”.  Jego uczestnikami byli: Michał Trzoska, samorządowiec z Łowicza,  reprezentujący Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, Łukasz Schreiber – poseł na Sejm VIII kadencji, dr Bartłomiej Biskup – członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Lucjusz Nadbereżny - prezydent Stalowej Woli, Piotr Adamczyk – radny Województwa Łódzkiego.  

Największym wyzwaniem jest to, aby samorządy tworzyły perspektywy dla młodych ludzi. Tak, aby takie ośrodki  średniej wielkości jak Stalowa Wola tworzyły różnorodną ofertę, która nie dotyczy tylko stabilnego miejsca pracy, dobrego zarobku, ale tworzenia perspektywy własnego mieszkania, tworzenia otoczenia wychowawczego dla dzieci, żłobki, przedszkola. To daje szansę i o tym mamy dziś tutaj okazję dyskutować - podkreślał  Lucjusz Nadbereżny - prezydent Stalowej Woli. 

Potrzeby są przede wszystkim finansowe, stan dróg gminnych i powiatowych to jedno z wyzwań. Problemem jest brak połączeń autobusowych, szczególnie widać to w polskich powiatach, gdzie dworce są często przerabiane na sklepy wielkopowierzchniowe. Cieszę się z sukcesów samorządów, sporo pracy przed nami wszystkimi, ale droga i perspektywy są bardzo dobre – mówił w Rzeszowie Poseł na Sejm Łukasz Schreiber, który też był samorządowcem.  

Samorządy potrzebują przede wszystkim wiedzy na temat środków, jakie mogą dla rozwoju swych społeczności wykorzystywać. Środki unijne już są wykorzystywane, to widać. Ale tu była mowa o środkach celowych dla samorządów, na przykład na przedszkola czy żłobki. I to jest okazja, abyśmy o takich rzeczach mogli się dowiadywać - mówił Piotr Adamczyk radny Województwa Łódzkiego. 

Samorządom potrzeba więcej swobody, bo one najlepiej wiedzą jak realizować potrzeby swych mieszkańców. Potrzeba im mniej biurokracji, takiego oddechu w działaniu – mówił wieloletni samorządowiec, dziś poseł na Sejm RP Wojciech Buczak. 

Posłowi towarzyszyli asystenci Arkadiusz Mazur oraz Arkadiusz Orłowski. Ponadto byli obecni: posłowie Krystyna Wróblewska, Andrzej Szlachta, Wojciech Buczak, Zbigniew Chmielowiec, Stanisław Miazga, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Wicemarszałek w Zarządzie Województwa Podkarpackiego Bogdan Romaniuk i wielu innych znamienitych gości. 


  • 03
  • IMG_1294
  • IMG_1303
  • IMG_1314
  • IMG_1327
  • IMG_1347
  • IMG_1352
  • IMG_1363
  • IMG_1369
  • IMG_1379

Simple Image Gallery Extended