75. Posiedzenie Sejmu RP

Odsłony: 4853

W dniu 28 grudnia br. Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz uczestniczył w 75 posiedzeniu Sejmu, którego porządek obejmował głosowanie nad ustawą o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ustawy zakłada m.in. czterokrotne obniżenie stawki akcyzy na energię oraz zredukowanie o 95 proc. opłaty przejściowej.

Skutkiem proponowanych zmian będzie obniżenie rachunków odbiorców indywidualnych oraz przedsiębiorstw i samorządów o ponad 3,5 miliarda złotych, a także utrzymanie cen energii na poziomie z pierwszej połowy 2018 roku.

"Zaproponowane przez nas rozwiązania oparte są o suwerenność energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność sektora gospodarczego, są też dobre dla samorządów" –  powiedział szef rządu. Wypracowywane są także mechanizmy powrotu do cen sprzed 1 lipca 2018 r. dla prywatnych firm dystrybucyjnych, które już zawarły nowe kontrakty z samorządami.

Utrzymanie cen energii, to rozwiązanie dobre dla polskich rodzin i wyraz determinacji polskiego rządu. Premier przypomniał, że obecnie ceny energii elektrycznej w Polsce są jednymi z najniższych dla gospodarstw domowych w całej Europie.

Za projektem ustawy głosowało 389  posłów,  przeciw było 3, z kolei  17 wstrzymało się od głosu.

  • 2_186
  • 3_181
  • 4_175

Simple Image Gallery Extended