Aktualności

AGROBIESZCZADY 2019

Odsłony: 3456

W dniu 27 lipca br. poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz uczestniczył w kolejnej edycji uwielbianego przez mieszkańców południowej części woj. podkarpackiego i turystów wydarzenia – AGROBIESZCZADY 2019 - XXIV Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa, współorganizowanego przez m.in.: Starostwo Powiatowe w Lesku, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.  

Inicjatywa ta ma na celu promowanie lokalnej przedsiębiorczości, rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich wywodzących się przede wszystkim z terenu Bieszczad oraz całego Podkarpacia. To również, a może przede wszystkim okazja dla wszystkich odwiedzających na świetną rozrywkę.

W trakcie wydarzenia miała miejsce wystawa zwierząt, kiermasz rzemiosła i rękodzieła ludowego, sprzętu rolniczego i ogrodniczego oraz prezentacje i promocje lokalnych firm, a także kiermasz roślin ozdobnych i wystawa ekożywności pochodzącej z gospodarstw ekologicznych Podkarpacia. 

Nie zabrakło też atrakcyjnych prezentacji kulinarnych wraz z degustacją pysznych potraw regionalnych. Ponadto odbyły się konkursy i zawody m.in.: 

  • „VI Podkarpackie Smaki Myśliwskie”;
  • „Najciekawsze stoisko wystawowe”;
  • „Młodzi drwale Karpat III”;


Warto dodać, iż z roku na rok zainteresowanie leskimi AGROBIESZCZADAMI wzrasta, o czym świadczy liczba odwiedzających ją mieszkańców i turystów, jak również systematycznie rosnąca liczba Wystawców.

Poseł Andrzej Matusiewicz przypomniał zebranym historię AGROBIESZCZAD: „Spotykamy się 24 raz. Wszystko zaczęło się w 1998 r., kiedy ówczesnym Wojewodą Krośnieńskim był  Bogdan Rzońca, dzisiaj europoseł. To była Jego inicjatywa, najpierw oczywiście ograniczony był zakres, to miała być promocja ekologicznej żywności, zdrowego wyżywienia tutaj w Bieszczadach, ale zbiegiem lat formuła AGROBIESZCZADÓW się poszerzyła. Pamiętam w 2001 roku, kiedy to byłem po raz pierwszy jako Wiceprzewodniczący Sejmiku, a Bogdan Rzońca był Marszałkiem Województwa Podkarpackiego I kadencji i on przeforsował, że tak określę uchwałę sejmikową, żeby włączyć się tutaj jako Samorząd Województwa, aby ta idea promocji Bieszczad w dalszym ciągu funkcjonowała. Później przebywało wystawców, zakres spotkań, różnych imprez się rozszerzał o przedsiębiorców i leśników. Co roku możemy się tutaj spotkać i wszyscy chętnie przyjeżdżamy. W zasadzie byłem tutaj kilkanaście razy, niezależnie czy dany rok jest rokiem wyborczym”.     

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki.

Wśród obecnych znaleźli się również: posłowie Piotr Babinetz, Adam Śnieżek, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Starosta Leski Andrzej Olesiuk i Przewodniczący Rady Powiatu Leskiego Marek Małecki, Dyrektor Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna, Dyrektor OR KRUS w Rzeszowie Jolanta Sawicka, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adam Skiba oraz wielu innych zaproszonych gości.  
     

  • IMG_4827
  • IMG_4829
  • IMG_4831
  • IMG_4832
  • IMG_4834

Simple Image Gallery Extended