Praca, nie obietnice

Aktualności

I FORUM POLONII AMERYKAŃSKIEJ W RZESZOWIE

Odsłony: 5799

04bW dniu 27 lipca 2016 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbyła się uroczysta inauguracja Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce. Oprócz przedstawicieli Polonii Amerykańskiej uczestniczyli w niej także zaproszeni goście – m. in. Szef Gabinetu Prezydenta RP, Adam Kwiatkowski oraz Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. W I Forum Polonii Amerykańskiej uczestniczył również Poseł na Sejm Andrzej Matusiewicz.

Otwarciu towarzyszyły wystawy, stoiska promocyjne miast oraz inne formy prezentacji regionu i jego potencjału. Dla gości forum specjalny występ przygotował zespół "Połoniny".

W kolejnym dniu Forum w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym w Jasionce spotkali się przedstawiciele polskiego i amerykańskiego biznesu, członkowie polonijnych organizacji i stowarzyszeń, a także m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju. Gospodarcza debata pt. "Ja dla Polski - Polska dla mnie" została podzielona na kilka paneli tematycznych dotyczących rozwoju i współpracy.

Rozpoczynając spotkanie Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl mówił o potencjale Podkarpacia i zachęcał przedstawicieli polonijnych środowisk biznesowych do inwestowania oraz współpracy z lokalnymi podkarpackimi firmami: „Chcemy pokazać Polonii nie tylko takie obiekty jak Centrum Wystawienniczo-Kongresowe czy Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, ale też liczne strefy ekonomiczne, obszary aktywności gospodarczej. Chcemy, żeby doszło do nawiązania współpracy z firmami, samorządami – bo oprócz samorządu województwa także lokalne samorządy wspierają działania związane z pozyskiwaniem inwestorów i tworzeniem trwałych miejsc pracy” – powiedział Marszałek Władysław Ortyl

Zagraniczni goście zwiedzili Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny “Aeropolis” w Jasionce, gdzie zapoznali się z potencjałem parku i ofertą kierowaną do biznesu. Poznali innowacyjne sposoby produkcji światłowodów w firmie Fibrain zlokalizowanej w PPN-T. Kolejnym punktem wizyty był Mielec. Tam Polonusi mieli okazję usłyszeć o “Dolinie Lotniczej” i Specjalnej Strefie Ekonomicznej “Euro-Park Mielec”, a także o zagranicznych inwestycjach w regionie. Przemysł lotniczy jest wiodącym sektorem podkarpackiej gospodarki, czego przykładem jest produkcja śmigłowców Black Hawk przez amerykańską firmę Sikorsky. O tej i o wielu innych zagranicznych inwestycjach w regionie mogli dowiedzieć się na spotkaniu zorganizowanym w Inkubatorze Nowych Technologii IN-TECH w Mielcu. Następnie goście przejechali do Stalowej Woli, gdzie z kolei poznali ofertę inwestycyjną Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej “Euro-Park Wisłosan”.

Wizyta w Przemyślu, Lubaczowie i Baszni Dolnej - to ostatnie akcenty kilkudniowego pobytu przedstawicieli Kongresu Polonii Amerykańskiej w Województwie Podkarpackim.

Forum Polonii Amerykańskiej organizowane było wspólnie przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Partnerami lokalnymi projektu były: Miasto Rzeszów, Miasto Stalowa Wola, Miasto Sanok, Powiat Sanocki, Gmina Lubaczów.

  • 03
  • 04a
  • 04b
  • 14
  • 24
  • 32
  • 46
  • 48

Simple Image Gallery Extended