Praca, nie obietnice

MARSZAŁEK SPOTKAŁ SIĘ Z PARLAMENTARZYSTAMI Z PODKARPACIA

Odsłony: 5846

034Data wydarzenia: 13 stycznia (poniedziałek) 2014 roku

Marszałek Władysław Ortyl zaprosił posłów i senatorów z Podkarpacia na noworoczne spotkanie opłatkowe. Zaproszenie przyjęło 18 parlamentarzystów. Wśród nich znaleźli się senatorowie Prawa i Sprawiedliwości Alicja Zając, Janina Sagatowska, Andrzej Matusiewicz i Zdzisław Pupa.

Z zaproszenia marszałka skorzystali także posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Kazimierz Gołojuch, Jan Warzecha, Zbigniew Chmielowiec, Bogdan Rzońca, Andrzej Szlachta, Józefa Hrynkiewicz, Stanisław Ożóg, Stanisław Piotrowicz, Platformy Obywatelskiej Krystyna Skowrońska, Mirosław Pluta i Marek Rząsa oraz Solidarnej Polski Kazimierz Ziobro i Mieczysław Golba.

Obecny był także Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba. - Jestem bardzo zadowolony i nie kryję  radości z tak licznej frekwencji – powiedział tuż po spotkaniu marszałek. Spotkaniu towarzyszyła debata dotycząca najważniejszych spraw dla regionu.

Kontrakt terytorialny, Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020, ochrona zdrowia, kwestie dotyczące02 infrastruktury drogowej – to główne tematy, które zostały poruszone na spotkaniu. Dyskusję na temat regionu parlamentarzyści rozpoczęli tuż po wspólnej modlitwie i przełamaniu się opłatkiem.

Parlamentarzyści pytali marszałka szczególnie o sprawy dotyczące nowej perspektywy finansowej i inwestycji drogowych. Poruszono także kwestię „janosikowego” oraz sprawy dotyczące powstającego na Uniwersytecie Rzeszowskim kierunku lekarskiego.

Senator Andrzej Matusiewicz podkreślał z kolei, że taka wymiana informacji jest niezbędna dla wszystkich parlamentarzystów z Podkarpacia: - Jest to szczególnie ważne w związku z nową perspektywą finansową, gdy pewne zadania będą rozdzielane z poszczególnych projektów.

01Marszałek Władysław Ortyl zapewnił, że będą kolejne spotkania. Po tej debacie liczy na wsparcie parlamentarzystów szczególnie w takich sprawach, jak utworzenie kierunku lekarskiego czy podział środków na ochronę zdrowia. - Chcemy również,  aby projekt związany z wjazdami i zjazdami na autostrady udało się przeforsować w kontrakcie terytorialnym, a także abyśmy mogli wydłużyć realizację drogi ekspresowej S19 w kierunku południowym do Czudca – powiedział marszałek.

Obecny na spotkaniu Poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba zapewnił z kolei, że zabiega o przywrócenie wstrzymanej dla Podkarpacia certyfikacji: - Myślę, że to będzie szybciej niż się nam wydaje, ale procedury unijne, kontrolne, audytowe niestety wymagają czasu – powiedział europoseł.

Informacje i fotografie: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Link do relacji video