Praca, nie obietnice

W Regionie

OTWARCIE PRZEJŚCIA GRANICZNEGO BUDOMIERZ-HRUSZEW

Odsłony: 5249

1-IMG 4007Data wydarzenia: 2 grudnia (poniedziałek) 2013 roku

2 grudnia odbyło się otwarcie nowego, polsko-ukraińskiego drogowego przejścia granicznego Budomierz-Hruszew. To czwarte drogowe przejście graniczne na Podkarpaciu. W uroczystości uczestniczył również senator RP Andrzej Matusiewicz. Otwarcia przejścia granicznego dokonali wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska i przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej Oleg Sało.

Drogowe przejście graniczne Budomierz-Hruszew zlokalizowane jest w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Lubaczów, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 866 Dachnów-Lubaczów-granica państwa. Budowa przejścia rozpoczęła się w 2010 r. i trwała trzy lata.

Przejście zlokalizowane jest po stronie polskiej. Przeznaczone jest dla całodobowego, międzynarodowego ruchu osobowego i samochodowego  o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z wyłączeniem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej, fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych. W przejściu granicznym usytuowanych jest 9 pasów ruchu na kierunku wjazdowym do Polski  (5 ruch osobowy+2 ruch ciężarowy do 3,5 t +2 ruch autobusowy) i 8 pasów ruchu na kierunku wyjazdowym z Polski (5 ruch osobowy+2 ruch ciężarowy do 3,5 t+1 ruch autokarowy). Pozytywne doświadczenia z przejścia granicznego w Krościenku sprawiły, że w Budomierzu odprawy graniczne czterech służb będą odbywały się w jednym miejscu.

Na nowym przejściu granicznym służbę pełnić będzie ponad 100 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej (docelowo 220) i prawie 70 funkcjonariuszy Służby Celnej. Zatrudnienie znalazło także 14 pracowników Zakładu Obsługi Przejść Granicznych w Korczowej, jednostki podległej wojewodzie podkarpackiemu, odpowiedzialnej za bieżące funkcjonowanie przejścia.

Przejście Budomierz-Hruszew, pod względem rozwiązań organizacyjnych i architektonicznych, jest jednym z najnowocześniejszych przejść na granicy zewnętrznej z UE. Szacuje się, że nowe przejście graniczne będzie w stanie obsługiwać w ciągu doby około 3 tys. samochodów osobowych i 80 autobusów. Liczba podróżnych przekraczających w ciągu doby granicę polsko-ukraińską
w Budomierzu szacowana jest na 8 tys. osób.

Na Podkarpaciu do tej pory funkcjonowały trzy drogowe przejścia graniczne: w Korczowej, w Medyce, w Krościenku.

Informacje: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

  • 1-IMG_3990
  • 1-IMG_4007
  • 1-IMG_40151
  • DSC_0167
  • DSC_0219

Simple Image Gallery Extended