Praca, nie obietnice

W Regionie

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY W PRZEMYŚLU POD HASŁEM "POLSKA RODZINĄ SILNA"

Odsłony: 1263

W niedzielę, 3 czerwca 2018 r. w Archikatedrze Przemyskiej podczas Eucharystii zgromadzeni na modlitwie modlili się w intencji poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, który w słowach wprowadzenia zachęcił do otoczenia troską każde życie, które pielęgnowane jest w naszych rodzinach. Następnie zebrani przeszli ulicami Przemyśla pod Urząd Miejski. 

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 roku w Warszawie. 

Na przestrzeni kolejnych lat organizacji Marszu podjęło się w sumie ponad 150 miast i miasteczek. Z każdym rokiem ta liczba się powiększa. Na Podkarpaciu marsze poza Przemyślem odbyły się też w Tarnobrzegu i Dukli. W kolejnych dniach przejdą ulicami Rzeszowa i Przeworska. Koordynatorem Marszów jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny.

W Marszu uczestniczył poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz wraz z małżonką, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma i wielu innych zaproszonych gości.

Parlamentarzysta powiedział: Dla mnie jest zaszczytem, że mogę tutaj z państwem być. Chciałem powiedzieć kilkanaście zdań, o tym jak w tej kadencji były procedowane dwa projekty ustaw. Pierwszy projekt Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej związany ze Stowarzyszeniem Ordo Iuris. To był rok 2016, zebrano bardzo dużo podpisów, ponad 800 000 tys., ale jednocześnie były tam zapisy karne. Mianowicie dość wysokie kary pozbawienia wolności dla kobiet, które dopuszczają się aborcji. To się spotkało ze sprzeciwem również środowisk katolickich, jak państwo pamiętacie stanowisko Episkopatu było takie, że sprzeciwiano się tym zapisom karnym. Przepisy Regulaminu Sejmu stanowią, że jeżeli jest projekt obywatelski, to nie kto inny tylko inicjatorzy mogą dokonywać poprawek i zmieniać go. To dotyczy pierwszego i drugiego czytania, tak niestety się nie stało i dopiero w czasie trzeciego czytania, gdy jest tylko głosowanie i już  nie można zgłaszać żadnych poprawek, to pełnomocnik Komitetu złożyła tą poprawkę. Oczywiście Marszałek Sejmu nie mógł tego dopuścić i w związku z tym projekt ten został odrzucony. 

W styczniu 2018 r. zostało rozpoczęte procedowanie drugiego projektu, który jest projektem poselskim podpisanym również przeze mnie. Projekt dotyczy zakazu aborcji eugenicznej. Ten projekt jest aktualnie procedowany. W marcu był skierowany do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jestem członkiem tej komisji, Wiceprzewodniczącym i przegłosowaliśmy ten projekt większością głosów.

Następnie Marszałek Sejmu skierował go do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej i do tej pory jest w tej Komisji. Jeżeli zostanie pozytywnie zaopiniowany zostanie zgłoszony do drugiego czytania, mogą być jeszcze wprowadzone jakieś poprawki i wówczas trzecie czytanie, jest tylko samym głosowaniem. Głęboko wierzymy, że ten projekt uda się przegłosować, bo te dzieci, które rodzą się z różnymi wadami, to są takie same dzieci jak dzieci zdrowe, ponieważ dają taką samą radość rodzicom. Choć dla tych rodziców to jest wielki dodatkowy obowiązek opieki nad nimi. Państwo polskie pomaga rodzinom tym wielodzietnym i tym, które mają mniej dzieci. 


  • 2018-06-03-1-mdzir-rynek-fotsg-rfg7-002
  • 2018-06-03-1-mdzir-rynek-fotsg-rfg7-003
  • 2018-06-03-1-mdzir-rynek-fotsg-rfg7-004
  • 2018-06-03-1-mdzir-rynek-fotsg-rfg7-005
  • 2018-06-03-1-mdzir-rynek-fotsg-rfg7-006
  • 2018-06-03-1-mdzir-rynek-fotsg-rfg7-007
  • 2018-06-03-1-mdzir-rynek-fotsg-rfg7-010
  • 2018-06-03-1-mdzir-rynek-fotsg-rfg7-013
  • 2018-06-03-2-arkanoego-fot-sg-rfg7-012

Simple Image Gallery Extended