Praca, nie obietnice

W Regionie

100 - LECIE PRZEMYSKIEGO CZUWAJU

Odsłony: 2869

W restauracji Galleon, dnia 29 czerwca br. odbyła się uroczysta gala z okazji 100 – lecia Przemyskiego Czuwaju.

W jednym miejscu spotkali się byli i obecni trenerzy, zawodnicy, działacze oraz sympatycy legendarnego Klubu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, a także Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder. 

W trakcie wydarzenia głos zabrał parlamentarzysta, który wspomniał: „Gdyby tak wstecz wrócić do przełomu lat 50 – 60 tych, to był taki czas, że grali świetni snajperzy, jak Stanisław Kawiak, czy Pan inżynier Krajewski – bardzo dla Klubu zasłużony autor, takich opracowań o poszczególnych sekcjach, wielotomowych, akurat ja zawsze byłem nabywcą tych jego opracowań. One rzeczywiście mają wartość. Po wojnie te osoby, które jeszcze zdobyły wyższe wykształcenie na Uniwersytecie Jana Kazimierza,  jak mecenas Mieczysław Malec, mecenas Władysław Kropiński, mecenas Stanisław Szufel oni wszyscy zasiadali w pewnym czasie w Zarządach Czuwaju. Również prokurator Emil Miszczak, jego brat lekarz Tadeusz Miszczak, czyli stryj i ojciec redaktora Jana Miszczaka. Proszę Państwa, wielu z nich, z tych osób, które pracowały w przedwojennym Czuwaju, wykazywały się bardzo patriotyczną postawą, w czasie drugiej wojny światowej. Wielu brało udział w Polsce Podziemnej, wielu brało też udział w Armii Andersa, przeszło szlak i część z tych działaczy wróciła do Przemyśla, między innymi mecenas Mieczysław Słaby i  mecenas Włodzimierz Bilan, których spotkały  represje i więzienia. Mec. Włodzimierz Bilan zmarł w więzieniu we Wronkach, w 1951 roku”.   

Na zakończenie swojego przemówienia złożył na ręce p. Prezes Stowarzyszenia Czuwaj Wiaro Jolancie Korab okolicznościowy adres oraz pamiątkowy puchar.

Dodajmy, iż przez kilka lat mecenas Andrzej Matusiewicz pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Klubu. 

  • DSCN1335
  • DSCN1339
  • DSCN1344
  • DSCN1347
  • DSCN1353
  • DSCN1356
  • DSCN1372
  • DSCN1382

Simple Image Gallery Extended