Praca, nie obietnice

W Regionie

UCZCZENIE OFIAR ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ

Odsłony: 2398

Dzień 11 lipca przynosi tragiczne wspomnienie Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Minęło dokładnie 75 lat od tamtych wydarzeń. W Przemyślu rocznica obchodzona była uroczyście w kościele OO. Karmelitów Bosych i na Cmentarzu Wojskowym.

Eucharystii na przemyskim Karmelu przewodniczył ks. prał. Janusz Mączka. Homilię wygłosił o. Piotr Krupa OCD, przeor klasztoru. Wezwał on zebranych do szanowania daru pamięci oraz do zawierzenia Chrystusowi naszych wspomnień, nie tylko tych osobistych, ale i tych narodowych. Zauważył również, że czyny ludzkie zależą od tego, do jakiej szkoły uczęszczamy. Jeśli nie będzie to szkoła Chrystusa, lecz Jego przeciwnika, to zrodzą się ludobójstwa i wszelka nienawiść.

Druga część obchodów odbyła się na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu przy Pomniku Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich. Złożyły się na nią modlitwa, deklamacja wierszy Teresy Paryny, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów i zniczy.

Poseł w swoim przemówieniu powiedział: „75 lat temu była Krwawa Niedziela wcześniej przygotowana przez OUN, przez organizację ukraińskich nacjonalistów, jej zbrojne ramię Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Choć te mordy, które były wykonywane przede wszystkim w stosunku do Polaków, ale też innych narodowości rozpoczęły się już w lutym m.in. w miejscowości Parośl w 1943 r. i tak trwały… Kulminacja nastąpiła w tą niedzielę nazwaną później Krwawą Niedzielą. W ponad stu miejscowościach zamordowano kilkanaście tysięcy bezbronnych Polaków – starców, kobiety, kobiety ciężarne, małe dzieci. Część z nich zamordowano w kościołach, gdzie tego dnia jako katolicy przybyli na Msze Święte.

Dlaczego tak się stało, to jest pytanie, na które powinni odpowiedzieć historycy i oni to badają od wielu lat. Ale jakoś efektów tych prac nie widać szczególnie dla potomków kresowian, dla potomków tych, którzy tam zostali zamordowani. Przyjrzyjmy się faktom po 1990 r., to trzeba powiedzieć prawdę jak bardzo mało zrobiono, żeby ta pamięć była żywa, nawet nie funkcjonuje Instytut Kresów Wschodnich. Te badania, które są, to wszystko się rozpoczyna, one są bardzo utrudnione, a zwłaszcza przez ostatnie działania rządu ukraińskiego, a szczególnie ich Instytutu Pamięci Narodowej – ukraińskiego Instytutu pod przewodnictwem Wołodymyra Wjatrowycza”.

Całość przemówienia posła na Sejm RP Andrzeja Matusiewicza można odsłuchać pod następującym adresem:
http://przemyska.pl/archiwum-mp3/2018-07-11-75roczn_wolynia-obchody _na_cmentarzu_wojskowym.mp3

Uczestnikami tegorocznych obchodów byli ludzie niemal w każdym wieku. 

Obok sędziwych weteranów, za ofiary rzezi na Wołyniu modliły się nasze najmłodsze pokolenia. Wśród licznie zebranych na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu znaleźli się m.in.: Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Wicewojewoda Podkarpacki – Lucyna Podhalicz, Prezydent Miasta Przemyśla – Robert Choma, Zastępcy Prezydenta Miasta – Janusz Hamryszczak i Grzegorz Hayder, Radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Bogusławem Zaleszczykiem oraz wiceprzewodniczącymi Robertem Balem i Adamem Łozińskim na czele. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych oraz rozmaitych organizacji pozarządowych.

  • 75roczn-wolynia-przemysl2018-02
  • 75roczn-wolynia-przemysl2018-09
  • DSCN1409
  • DSCN1419
  • DSCN1421
  • DSCN1426
  • DSCN1435
  • fot.-AgataCzereba12
  • fot.-AgataCzereba22
  • fot.-AgataCzereba33

Simple Image Gallery Extended