Polska była pierwszą ofiarą wojennej agresji ze strony Niemiec i pierwszym krajem, który zbrojnie stawił opór hitlerowskiej polityce przemocy. Nikt w Polsce nie dążył do wojny, ale Polacy wiedzieli, że ze złem trzeba zdecydowanie walczyć. Mamy szczególne prawo i powinność, aby stać na straży pamięci. Ci, którzy walczyli o niepodległość Polaków, pragnęliby właśnie tego, bo wiedzieli doskonale, że nie ma cenniejszej rzeczy dla całego narodu niż niepodległość. Upamiętnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej powinno mieć charakter historyczny i apolityczny.
Prezydent Miasta Przemyśla wspólnie z Dowództwem Garnizonu Przemyśl byli organizatorami obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Głowna część uroczystości - z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych - odbyła się na Cmentarzu Wojskowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 1 września obok przedstawicieli samorządu w tym miejscu pamięć żołnierzy września uczcili także Posłowie Sejmu: Anna Schmidt – Rodziewicz, Andrzej Matusiewicz, Wojciech Bakun i Marek Rząsa, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, członkowie przemyskich stowarzyszeń i młodzież.
List w imieniu Marszałka Sejmu RP odczytał Janusz Hamryszczak – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla.
Obchody upamiętniające 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się w Przemyślu od mszy świętej w kościele O.O. Karmelitów Bosych. Następnie przy grobie Nieznanego Żołnierza, w obecności Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych złożono i zapalono znicze.
Fot. Grzegorz Lewandowski