NARODOWE CZYTANIE POWIEŚCI "PRZEDWIOŚNIE"

Odsłony: 2948

Centrum Kulturalne w Przemyślu zorganizowało siódmą edycję Narodowego Czytania, które rozpoczęło się 8 września o godzinie 16:00 w sali widowiskowej CK. W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę lekturą Narodowego Czytania jest ostatnia powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

Narodowe Czytanie jest akcją promującą czytelnictwo, organizowaną przez Prezydenta RP od 2012 r. W tym roku Prezydent RP Andrzej Duda, podczas ogłaszania wyboru lektury tak zachęcał do jej czytania : „…niezwykle ciekawa, obrazująca specyficzne polskie losy powieść, wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto więc ją przypomnieć i przeczytać”.

Narodowe Czytanie w CK w Przemyślu zainaugurował wykład dr Jana Zięby, Dyrektora Instytutu Humanistycznego PWSW w Przemyślu pt. „Co zostało ze szklanych domów? Krótka refleksja o Przedwiośniu Stefana Żeromskiego w stulecie odzyskania niepodległości”.

Fragmenty powieści czytali m.in. : Andrzej Matusiewicz - Poseł na Sejm, Janusz Czarski – Dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu, a także aktorzy Towarzystwa Dramatycznego „Fredreum” Pani Knappek oraz panowie Mieczysław i Janusz Szabaga, Prezes Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski, aktorzy Grupy Teatralnej „Garderoba", przedstawiciele towarzystw i stowarzyszeń społecznych i artystycznych Przemyśla, członkowie kół i klubów zainteresowań CK oraz inni zaproszeni goście.

Tożsame wydarzenie odbyło się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej im. Ignacego Krasickiego, na które do posła A. Matusiewicza zaproszenie skierował Dyrektor dr Maciej Waltoś. 

  • narodowe_czytanie_2018_04
  • narodowe_czytanie_2018_08
  • narodowe_czytanie_2018_11
  • narodowe_czytanie_2018_12
  • narodowe_czytanie_2018_16
  • narodowe_czytanie_2018_17

Simple Image Gallery Extended