31 sierpnia – w rocznicę porozumień sierpniowych - obchodzone jest w Polsce Święto Wolności i Solidarności, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2005 r.
W tym dniu wspominamy wydarzenia z 1980 r. oraz tych, którzy w bardzo trudnym dla Polaków czasie mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznej władzy, upominając się o godność człowieka i obywatela oraz podstawowe prawa pracowników. Wówczas to zrodził się potężny zryw wolnościowy, który miał odmienić losy Polski i Polaków. Cały kraj ogarnęła fala strajków. Przedstawiciele strajkujących sformułowali listę 21 postulatów, wśród których na pierwszym miejscu znajdowało się żądanie powołania wolnych, niezależnych związków zawodowych. Zdecydowana i solidarna postawa strajkujących doprowadziły do podpisania porozumień między komisją rządową a komitetem strajkowym, a były to:
- porozumienie w Szczecinie – 30 sierpnia 1980 r.
- porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980 r.
- porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980 r.
- porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980 r.
Porozumienia te przeszły do historii jako otwierające drogę do wielkich zmian w naszym kraju: do wolnej Polski, upadku komunizmu, a także powstania NSZZ „Solidarność”, który został zarejestrowany w dniu 10 listopada 1980 przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.
Przemyskie uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Św. Trójcy, po której delegacje złożyły kwiaty pod tablicą bł. księdza Jerzego Popiełuszki - patrona NSZZ "Solidarność", znajdującą się na klasztornym murze Opactwa Benedyktynek. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w uroczystym pochodzie na Kamienny Most, by złożyć wieńce pod tablicą upamiętniająca pierwszą siedzibę NSZZ "Solidarność" Regionu Ziemia Przemyska.
W obchodach obok Zarządu oraz działaczy Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” z Przewodniczącym Szymonem Wawrzyszko na czele, udział wzięli m.in.: poseł na Sejm RP, a zarazem Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Anna Schmidt-Rodziewicz, Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka wraz z radnymi, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Anna Huk, a także mieszkańcy miasta. W imieniu posła Andrzeja Matusiewicza okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyła asystent Maria Strzelec.
Upamiętnienie rocznicy sierpniowych wydarzeń jest wyrazem szacunku i wdzięczności, jakie nasza Ojczyzna winna jest tym, dzięki którym może dzisiaj sama decydować o swoim losie, pielęgnować swoją tożsamość oraz rozwijać się ekonomicznie.