W Regionie

ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ ŻOŁNIERZY 22. DYWIZJI PIECHOTY GÓRSKIEJ

Odsłony: 1992

W dniu 1 września br. poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy na budynku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, upamiętniającej Żołnierzy 22. Dywizji Piechoty Górskiej. W ten sposób oddano hołd przemyskim wojskowym – uczestnikom II wojny światowej.  

Przed aktem odsłonięcia głos zabrał dr Lucjan Fac, historyk wojskowości i nauczyciel historii w I LO im. Juliusza Słowackiego: „Na terenie okręgu przemyskiego stacjonowała 22. Dywizja Piechoty Górskiej. Miała ona w dwudziestoleciu międzywojennym ośmiu dowódców, w tym gen. bryg. Gustaw Truskolaski. Największe piętno na charakterze tej jednostki pozostawił jednak po sobie gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz. Był dowódcą aż do marca 1939 r., ale w tym roku został powołany na dowódcę Grupy Operacyjnej „Bielsko” i nie przyszło mu dowodzić tą jednostką w Kampanii Wrześniowej. Dywizje Piechoty Wojska Polskiego składały się z trzech pułków oraz jednostek przydzielanych na wypadek działań wojennych. Te pułki, te jednostki wymienione są na tej tablicy, którą odsłaniamy. Przede wszystkim są to oddziały piechoty 2, 5 i 6 Pułku Strzelców Podhalańskich, 22 Pułku Artylerii Lekkiej, to wreszcie również oddziały 22 Dywizjonu Artylerii Ciężkiej. To w takim składzie wyruszyły one w 1939 r. do „Wojny Obronnej”. Niestety nie była to wojna dla tych oddziałów o dobrym przebiegu. Przerzucana kilkukrotnie z armii do armii pod względem przyporządkowania 22 Dywizja Piechoty Górskiej weszła do akcji z dniem 7-8 września 1939 r. Poszczególne bitwy m.in. pod Broniną i walki na terenie ziemi buskiej spowodowały, że wykrwawiła się  ona w walkach, ale jej żołnierze starali się podjąć tą walkę. Jako jedna z pierwszych obudziła się w strukturach Armii Krajowej. Odsłaniana tablica jest jedną z form uczczenia pamięci tych żołnierzy, którzy byli dumą Przemyśla”.   

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun wraz z Zastępcą Bogusławem Świeżym, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka, Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz, Kombatanci, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież z przemyskich szkół oraz mieszkańcy Przemyśla.  

  • 20190901_104207
  • 20190901_112325
  • 20190901_112342

Simple Image Gallery Extended