Praca, nie obietnice

W Regionie

STRACHOCINA: ODSŁONIĘCIE POMNIKA Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Odsłony: 3462

15 września br. poseł Andrzej Matusiewicz wziął udział w wyjazdowym posiedzeniu Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, które odbyło się w Domu Rekolekcyjnym przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Parlamentarzyści PiS przyjęli pięciopunktowy Plan Premiera Mateusza Morawieckiego dla Podkarpacia.Wśród najważniejszych inwestycji, które mają być zrealizowane z regionie są m.in. budowa szlaku Via Carpatia oraz drogi szybkiego ruchu Rzeszów-Radom. Wymieniona jest też budowa zbiornika wodnego Kąty-Myscowa oraz przyśpieszenie realizacji bezpośredniego połączenia kolejowego Rzeszów-Warszawa.

Kluczowym punktem spotkania było odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Fragment monumentu stanowią kamienne głazy, wśród których znajdują się urny z ziemią z pół bitewnych, m.in. z czasów I wojny światowej. To ważne wydarzenie rozpoczęło się msza świętą koncelebrowaną w kaplicy na Bobolówce pod przewodnictwem abpa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika udział wzięli: Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Wicepremier Beata Szydło, Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także podkarpaccy parlamentarzyści PiS.

W swoim wystąpieniu Marszałek Sejmu przypomniał, że Sejm ogłosił rok 2018 Rokiem Jubileuszu Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, podziękował też wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. 

Z kolei wicepremier Beata Szydło podkreśliła, że miejsce, w którym stanął pomnik jest symboliczne dla naszego państwa. Zaznaczyła również, że w roku rocznicy odzyskania niepodległości „jesteśmy zobowiązani”, aby pamiętać o tych, którym tę niepodległość zawdzięczamy, a naszym obowiązkiem jest tej niepodległości strzec.

W Strachocinie w 1591 r. urodził się św. Andrzej Bobola, który od 2002 r. jest patronem Polski. Pod koniec XX wieku miejscowy kościół stał się miejscem jego kultu i celem licznych pielgrzymek, a od 2007 r. jest sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Żyjący na przełomie XVI i XVII wieku Andrzej Bobola był m.in. kaznodzieją i misjonarzem. Był autorem złożonych przez Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 r. ślubów lwowskich. Został zamordowany przez Kozaków w 1657 r. w Janowie Poleskim; kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI.

  • IMG_1133
  • IMG_2781
  • IMG_2785
  • IMG_2798

Simple Image Gallery Extended