W Regionie

PRZEMYŚL – ROCZNICA KRAWEJ NIEDZIELI NA WOŁYNIU

Odsłony: 4922

Uroczystosc WolynData wydarzenia: 11 lipca (piątek) 2014 roku

W Przemyślu oddano cześć ofiarom zbrodni wołyńskiej, w 71. rocznicę Krwawej Niedzieli na dawnych Kresach. 11 lipca 1943 roku na Wołyniu miała miejsce kulminacja zbrodni na polskiej ludności, której dopuścili się na ukraińscy nacjonaliści z OUN-B UPA. Krwawe wydarzenia rozegrały się tego dnia w 99 miejscowościach i były początkiem rzezi wołyńskiej.

Obchody rocznicy, których organizatorami byli: prezydent Przemyśla, dowództwo Garnizonu Przemyśl i Przemyskie Rodziny Kresowe, rozpoczęły się mszą św. odprawioną w archikatedrze. Po mszy odbyła się patriotyczna uroczystość przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym.

W uroczystości tej uczestniczył m.in. senator Andrzej Matusiewicz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydenta Przemyśla Robert Choma.  Z powodu rzęsistego deszczu zrezygnowano z przemówień. Zgodnie z planem, odbył się apel poległych, po którym żołnierze oddali salwę honorową ku czci ofiar . Delegacje złożyły na Grobie Wołyńskim kwiaty, a uroczystość zakończyło odegranie Roty przez orkiestrę wojskową.

Źródło: www.gazetaprzemyska.pl